top of page
Search

Jarná starostlivosť o izbové rastliny

Updated: Sep 27, 2021

Sukulenty, kaktusy, tropické rastliny a paprade – každá rastlinka má s príchodom jari svoje

špecifické potreby, no existuje niekoľko všeobecných základných krokov, ktorými im vieme dopomôcť k úspešnému prebudeniu po zimnom spánku.

1.Jarné presádzanie


S príchodom jari sa po zimnom “období temna” začínajú rastlinky prebúdzať, ťahať sa za svetlom a po mesiacoch rastového pokoja tvoriť nové listy. To je ideálny čas na to, aby sme im dopriali trochu viac priestoru na rast a doplnili živiny. Izbové rastliny presádzame väčšinou každoročne. Na začiatku je potrebné správne zhodnotiť, či rastline stačí iba výmena starého substrátu za nový, tj. či ju ponecháme v rovnakej nádobe, alebo celkové presadenie do väčšieho črepníka. Pri presádzaní je dobré pamätať na to, že tvar a veľkosť nádoby má zodpovedať požiadavkám konkrétnej rastliny. Pri väčšine izbových rastlín nemusia byť črepníky príliš hlboké ani široké, zväčša rastlinám postačí nádoba o 2-3 cm väčšia, než tá pôvodná.


Pri presádzaní rastlinu opatrne vyklopíme, starú zeminu aspoň sčasti odstránime z koreňového balu a rastlinu opatrne zasadíme do novej zeminy. Dbáme pritom na zabezpečenie dobrej drenáže – na spodok črepníka pridáme za hrsť kamienkov alebo keramzitu, ktoré zabránia upchávaniu odtokových otvorov.


2. Výživa rastlín


V období rastu, tj. jar/leto, je ten pravý čas na to, aby ste svojim rastlinám dodali ďalšiu energiu v podobe hnojiva. Väčš