Monstera deliciosa S

Monstera deliciosa S

€16.45Price

Stupeň náročnosti ●

 

Monstera je rod rastlín z čeľade Aracae, ktorý pochádza z tropických častí Ameriky a zahŕňa asi 40 rôznych druhov rastlín. Monstera skvostná alebo inak Swiss Cheese Plant (eng.) je v podstate mohutná liana dorastajúca od 2 do 30 metrov, ktorá sa v posledných desaťročiach stala jednou z najobľúbenejších izbových rastlín.

Pre rastlinu sú charakteristické veľké listy s dierovaním, rovnako ako pre väčinu druhov z rodu, napr. Monstera adansonii. Monstera vo svojom prirodzenom prostredí kvitne a plodí a jej plody sú dokonca považované za delikatesu. Od ich vynikajúcej chuti je preto odvodený aj jej vedecký druhový názov "deliciosa", teda lahodná.

 

Monstera je vhodná do svetlých, teplých interiérov s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Zalievame pravidelne, približne jeden krát za týždeň a to vždy až vtedy, keď vrchná vrstva substrátu čiastočne vyschne.

 

Hnednutie a schnutie okrajov listov zvyčajne spôsobuje nedostatočná zálievka alebo nevhodné zloženie substrátu. Žltnutie listov, často s čiernymi okrajmi alebo ich pokrútenie spôsobuje premokrená pôda zväčša v kombinácii s prechladnutím a tmou.

 

Pre rastlinu je vhodné pravidelné prihnojovanie. V období rastu (jar a leto) hnojíme každé dva týždne, v zimnom období len sporadicky.

 

Pozor! Zelené časti rastlín obsahujú oxalát vápenatý, ktorý môže spôsobiť podráždenie kože či zažívacieho traktu pre mačky, psy a ľudí. Plody sú pre človeka jedlé.

 

priemer: 12 cm, výška: 38 cm 

*rastlinu obdržíte v základnom plastovom kvetináči