Hoya retusa

Hoya retusa

€34.40Price

Stupeň náročnosti ●

Pet friendly

 

Hoya je rod rastlín z čeľade Asclepiadaceae, ktorý je rozšírený od Himalájí až po Austráliu a zahŕňa asi 200-300 rôznych druhov rastlín. Väčšina druhov sú epifytické kry a mnohé žijú ako ovíjavé liany. Hoja, niekedy označovaná aj ako “voskovka” alebo porcelain flower či wax plant (eng.) patrí medzi obľúbené šplhavé izbové rastliny, ktoré sa pestujú kvôli atraktívnym listom rôznych tvarov a rôznofarebným, silne voňavým kvetom. Najčastejšie pestovaným druhom je hoja vosková - Hoya carnosa a jej kultivary ako napríklad Hoya c. 'Krimson Queen' alebo Hoya c. 'Compacta', označovaná aj ako Hindu Rope Plant (eng.) Ďalšími rozšírenými druhmi v kultúre sú napr. Hoya kerii  alebo Hoya linearis.

 

Hoya retusa je elegantná a unikátna hoja pôvodom z Indie. Rastlina sa skladá z dlhých a tenkých stoniek s množstvom tenkých listov ukončených akoby malou korunkou v tvare srdca. Kvitne od jari do jesene drobnými "voskovými" kvetmi bielej farby s červeným stredom. 

 

Hoje nie sú náročné na pestovanie a väčšine druhov bude vyhovovať bežná, dobre prevzdušnená pôda na izbové rastliny, prípadne s prímesou substrátu pre orchidey. Sú vhodné do svetlých, teplých interiérov s vyššou vzdušnou vlhkosťo. Dôležité je teda dostatočne svetlé stanovisko aj keď rastliny tiež tolerujú polotieň, hoci bez dostatku svetla nemusia zakvitnúť. 

 

Zalievame celoročne pravidelne, približne jeden krát za týždeň a to vždy až vtedy, keď substrát čiastočne vyschne.

 

Hnojíme pravidelne v období rastu (jar a leto) nariedeným hnojivom na izbové rastliny.

 

priemer: 14 cm, dĺžka asi: 18 cm

*rastlinu obdržíte v základnom plastovom kvetináči