Ficus americana subsp. guianensis

Ficus americana subsp. guianensis

€40.70Price

Stupeň náročnosti ●

 

Figovník alebo fikus je rod rastlín z čeľade Moraceae, do ktorého patrí viac než 800 druhov tropických a subtropických drevín. Pre rastlinku sú charakteristické veľké, kožovité listy tmavozelenej farby a známe sú tiež vyšľachtené odrody s pestrofarebnými listami rôznych tvarov. Ficus americana, inak známy aj pod názvom Jamajský figovník, je raritná rastlina, ktorá pochádza z oblastí Karibiku a jeho výskyt sa rozšíril cez strednú a južnú Ameriku po južnú Brazíliu. Momentálne je v kultúre známich asi päť poddruhov Ficusu americana a jednýcm z nich je práve guianensis, ktorý sa vyznačuje lesklými svetlo zelenými listami so svetlou žilnatinou.

 

Vo svojom prirodzenom prostredí rastie Figovník aj do výšky tridsať metrov, ale rastlinky pestované v interiéri dosahujú omnoho menších rozmerov. Pri správnej starostlivosti však môžu dorásť aj do dvoj až troj metrovej výšky. Figovníky majú v lyku a kambiu vyvinuté mliečne kanáliky, z ktorých po poranení vyteká biela, hustá šťava- latex, ktorá bola hlavne v minulosti hlavnou surovinou na výrobu prírodného kaučuku. Figovník patrí medzi veľmi obľúbené izbové rastlinky aj preto, že dokáže odstrániť škodlivý formaldehyd z ovzdušia. Medzi rastlinky, ktoré sa vyznačujú podobnými schopnosťami tak patrí k tým najúčinnejším. 

 

Fikus je vhodný do svetlých, teplých interiérov so suchším ovzduším, neznáša však priame poludňajšie slnečné žiarenie a prievan. Najlepšie sa mu bude dariť v blízkosti západného alebo severného okna.

 

Teplota v lete bude rastlinke vyhovovať okolo 25 °C, v noci by nemala klesnúť pod 18 °C. Teplotu v zime udržiavame medzi 18-20 °C.

 

Fikus zalievame vždy až vtedy, keď substrát čiastočne vyschne. V zime (najmä ak je rastlina umiestnená v chladnejšom prostredí) zálievku obmedzíme. Povädnuté listy sú jednoduchým ukazovateľom toho, že je potrebné rastlinku poliať. Žltnutie, hnednutie a schnutie okrajov listov spôsobuje premokrená pôda alebo nevhodné zloženie substrátu.

 

Hnojíme pravidelne v období rastu ( jar a leto) nariedeným hnojivom na izbové rastliny.

 

priemer: 23cm, výška cca: 120cm