Eucalyptus gunii

Eucalyptus gunii

€21.90Price

Eukalyptus gunnii je stálozelený strom ktorý pochádza z južnej Austrálie a Tasmánie. Vo svojom prirodzenom prostredí dorastá do výšky až 30 metrov. Pre eucalyptus sú charakteristické okrúhle strieborno-modré až zelenkavé listy, ktoré po rozmliaždení vydávajú výraznú vôňu. Stromy kvitnú v apríli až v júni malými smotanovo-bielymi kvetmi vo zväzkoch po 2-3 kusoch.

 

Eukalyptus gunnii je v našich podmienkach možné pestovať ako exteriérovú alebo interiérovú rastlinu. Pokiaľ sa rozhodneme pestovať rastlinu v exteriéri, bude si v mladosti vyžadovať priame slnko až polotieň a v dospelosti miesto na priamom slnku. Stromy odolávajú mrazu iba do -10° až -14°C, preto musíme hlavne mladé rastliny cez zimu chrániť obaľovaním do geotextílie, juty alebo bublinkovej fólie. Tento druh eucalyptu rýchlo rastie a poteší sa skôr miernej zálievke. Dobre sa mu bude dariť najmä v ľahkých a priepustných pôdach s prímesou piesku.

 

Ako interiérová rastlina si eucalyptus vyžaduje veľa svetla a teploty ideálne okolo 17° -25°C. Zálievka umiernená, neznáša státie vo vode. Nakoľko rastlina rýchlo rastie, hnojenie nie je pri pravidelnom sezónnom presádzaní nutné. 

 

Rastlinu tiež môžeme letniť a na zimu iba preniesť do chladnej miestnosti s teplotou okolo 10°C. Počas tohoto obdobia je však nutné výrazne obmedziť.

 

priemer: 19cm, výška: cca 35cm

*rastlinu obdržíte v základnom plastovom kvetináči