Calathea musaica 'Network' L

Calathea musaica 'Network' L

€41.00Price

Stupeň náročnosti ●

Pet friendly

 

Kalatea je rod rastlín z čeľade Marantaceae, ktorý pochádza z oblasti amazonských pralesov a vyznačuje sa množstvom rôznych farieb a obzvlášť dekoratívnou kresbou listov. Jedná sa o obľúbené izbovky, ktoré v domácnosti nepôsobia iba ako ozdoba, ale svojou veľkou produkciou kyslíku aj čistia vzduch. Ďalšou zvláštnosťou týchto rastliniek je ich schopnosť reagovať na zmeny svetla. V noci sa listy kalateám jemne zrolujú a zdvihnú do vzpriamenej polohy, cez deň sa opäť rozvinú, aby mohli príjmať väčšie množstvo svetla. Kalatey patria k jedným z najrozamnitejších izboviek čo sa týka farebnosti a vzorovania listov.

 

Calathea musaica 'Network' má jedinečnú kresbu listov pripomínajúcu miniatúrne mozaiky, od čoho je odvodený aj jej názov. Medzi kalatheami patrí k tým najmenej náročným na starostlivosť.

 

Kalatey majú v obľube stále vyššiu izbovú teplotu v rozmedzí medzi 16 a 23 °C a dostatočnú vlhkosť vzduchu, ktorá je pre ich tropický pôvod prirodzená.

 

Obľubovať budú stanovisko bez priameho slnka, tj. svetlý polotieň (nie úplná tma).

 

Rastlinka má rada stále mierne vlhký substrát a zvyšovanie vzdušnej vlhkosti rosením jej určite len prospeje. Behom obdobia rastu (jar a leto) ju zalievame výdatne, aj dva-trikrát za týždeň, v zime zálievku obmedzíme. Pri nízkej vzdušnej vlhkosti kalateám hnednú okraje listov.

 

V období rastu hnojíme pravidelne raz za dva týždne hnojivom na izbové rastliny.

 

priemer: 17 cm, výška: 60 cm 

*rastlinu obdržíte v základnom plastovom kvetináči