Caladium bicolor cv. XS

Caladium bicolor cv. XS

€8.98Price

Stupeň náročnosti ●●●

 

Caladium je rod rastlín z bohatej čeľade Araceae, ktorý rastie prevažne v tropických častiach južnej Ameriky. Kaládium je príbuzné s rodmi Alocasia, Colocasia a Xanthosoma a preto ho často nájdeme aj pod spoločným názvom elephant ear (eng.) Kaládiá rastú najčastiejšie na brehoch riek a jazier a vo vlhkých pásmach krajiny. V kultúre sa bežne stretávame s niekoľkými druhmi týchto okrasných rastlín, ktoré sú obľúbené pre ich veľké, pestrofarebné listy. Ako izbovky sa v Európe pestujú najmä dvojfarebné kultivary Caladium bicolor, akým je napríklad aj táto mini kráska. 

 

Kaládium sa poteší slnečnému stanovisku bez priameho slnka, vyššej vzdušnej vlhkosti a výdatnej zálievke. Dbáme o to, aby substrát medzi zálievkou preschol zvrchu iba mierne, koreňový bal by však nemal nikdy vyschnúť úplne. Rastlinka bude dobre fungovať v kvetináči s dobrou drenážou v interiéri aj exteriéri.

 

Súčasťou životného cyklu kaládií je obdobie vegetačného pokoja, začínajúce na jeseň a končiace koncom zimy. Akonáhle začnú rastline na jeseň žltnúť a zasychať listy, postupne znižujte zálievku. Hneď ako rastlina úplne povädne, odrežte zvyšné listy nožom a kvetináč uložte na prezimovanie na tmavšie a chladnejšie miesto s teplotou okolo 15 stupňov. Kaládium má totiž v pôde podzemky a ak teda rastlina zaschne, určite ju nevyhadzujte von. Väčšinou rastlina po uplynutí vegetačného pokoja opäť vyženie nové listy.

 

Hnojíme pravidelne v období rastu (jar a leto) granulovaným hnojivom bez vyššieho obsahu dusíka, ktorý spôsobuje zozelenanie listov.

 

priemer: 6cm, výška: cca 15cm

*rastlinu obdržíte v základnom plastovom kvetináči