Alocasia sarawakensis 'Yucatan Princess'

Alocasia sarawakensis 'Yucatan Princess'

€21.60Price

Stupeň náročnosti ●●

 

Alocasia je rod rastlín z bohatej čeľade Araceae, ktoré pochádzajú z tropických a subtropických oblastí Ázie až po východnú Austráliu. Niektoré druhy sa však pestujú v trópoch celého sveta ako úžitkové i okrasné rastliny. Alokázie sú príbuzné s rodmi Colocasia, Xanthosoma a Caladium a preto ich často nájdeme aj pod spoločným názvom elephant ear (eng.) Tieto čoraz obľúbenejšie izbové rastliny sa vyznačujú veľkými listami kopijovitého, srdcovitého alebo štítovitého tvaru často pestro zdobené alebo s kovovým či zamatovým leskom. Dorastajú sotva od polmetrovej výšky až po trojmetrové giganty. 

 

Alokázia 'Yucatan Princess' je vzácnym hybridom už tak krásnej Alokázie sarawakensis, ktorý sa vyznačuje tmavou, čokoládovou farbou stoniek a tmavozelenými listami so striebristým podtónom. Rastlinka dorastá do výšky 1 - 1,5 m.

 

Alokáziám bude vyhovovať mierne svetlé až svetlé stanovisko bez priameho slnečného svetla. Prosperovať budú v teplých interiéroch s vyššou vzdušnou vlhkosťou.

 

Rastlinka má rada častú zálievku, stále mierne vlhký substrát a zvyšovanie vzdušnej vlhkosti rosením jej určite len prospeje, aj keď nie je úplne nevyhnutné. Pozor však na vodu stojacu v podmiske, pretože alokázie sú náchylné na rýchle zahnívanie koreňov. Potešia sa preto vzdušnému substrátu s dobrou drenážou.

 

Hnojíme pravidelne v období rastu (jar a leto) granulovaným alebo nariedeným hnojivom na izbové rastliny.

 

priemer: 16 cm, výška: cca 50 cm