top of page
Search

Marimo: ako sa správne starať o Riasoguľu zelenú

Updated: Jun 23, 2022


Pôvod a výskyt


Marimo machová gulička, odborne Riasoguľa zelená (Aegagropila linnae) je sladkovodná riasa, ktorá pochádza z vysokohorských jazier Islandu (jazero Mývatn),Škótska, Rakúska alebo Japonska (napr. jazero Akan, kde guličky dosahujú priemeru 20-30cm.) Marimo nieje rastlinkou v pravom slova zmysle, ale klbkom rias v tvare guličky, ktorá pôsobí veľmi dekoratívne a je veľmi nenáročná na starostlivosť. Dokonca sa vraví, že je to najnenáročnejšia rastlinka na svete!


So vznikom riasogulí v Japonsku sa spája dávna legenda, ktorá rozpráva o mladom zaľúbenom páre, ktorý si neželal nič iné ako byť spolu. Keď ich láska bola zakázaná, zo žiaľu skočili do vody a ich srdcia sa premenili na Marimo. Od vtedy spolu putujú po dne jazera až dodnes. Aj preto sa vraví, že darovanie riasoguľky prinesie šťastie v láske nielen darcovi ale aj obdarovanému.


Starostlivosť


K úspešnej starostlivosti je potrebné guľkám meniť vodu približne raz za dva týždne a pri tejto príležitosti ich poriadne vyžmýkať a pogúľať medzi dlaňami, aby si udržala svoj tvar a nerozpadla sa. Svoj tvar si riasogule získali prirodzene kotúlaním po dne jazier pod vplyvom vĺn a vodných prúdov. Ak máte riasogule v menšej nádobke, pokúste sa simulovať jemné vlnky občasným zatrasením alebo zamiešaním vody. Vodu používame studenú a ideálne odstátu aspoň 24 hodín pred jej výmenou. Počas leta je vhodná aj častejšia výmena vody, pretože sa rýchlejšie zahrieva a vyparuje.


Riasoguľa je nenáročná na svetlo, dokonca jeho nadbytok ju môže zabiť a preto jej bude svedčať mierny polotieň až tmavšie stanovisko. Riasoguľky rastú pomaly, približne 1- 5mm za rok.Q&A: Tipy na úspešné pestovanie


Q: Môžem dať riasogule aj do akvária s rybičkami či inými vodnými živočíchmi?

A: Marimo sú vítaným prírastkom do sladkovodných akvárií. Dokonca v nich pôsobia ako miniatúrne filtre na čistenie vody, pretože z nej prirodzene absorbujú toxické dusičnany. Pre niektoré druhy akváriových rýb sa však môžu stať aj potravou, preto treba dobre zvážiť či budú mať vo vašom akváriu šancu prežiť.


Q: Čo robiť, keď mi začala riasoguľka na povrchu hnednúť ?

A: Ak vaše riasoguľky začnú na povrchu hnednúť, opláchnite ich pod tečúcou vodou a presuňte ich na chladnejšie a tmavšie stanovisko s nepriamym svetlom. Môžu sa znova zotaviť a zazelenať. Ak nie, skúste pridať do vody malé množstvo akváriovej morskej soli a častejšie vymieňajte vodu. Hnednutie spôsobila pravdepodobne príliš teplá alebo špinavá voda.


Q: Čo robiť ak moja riasoguľka začína blednúť?

A: Ak sa vám zdá, že vaša riasoguľka zbledla alebo má na sebe belavý povlak, môže to znamenať, že je vystavená nadmernému slnečnému svetlu. Opláchnite ju pod tečúcou vodou a jednoducho presuňte na tmavšie miesto.


Q: Moja riasoguľka má čierne fľaky? Čo sa deje?

A: Ak vaša riasoguľka sčernala, je to pravdepodobne kvôli nesprávnej starostlivosti. Príčinou môže byť aj napadnutie škodnou riasou, ale najčastejšou príčinou je zanedbanie pravidelnej údržby a výmeny vody. Ak je to možné, čierne časti čo najskôr opatrne odstránte pinzetou a guľku umyte. Pokračujte v umývaní a vo výmene vody aj niekoľkokrát týždenne, až kým sa opäť nezezelená.


Q: Moja Marimo sa mi rozpadáva a nemá tvar guličky. Čo s tým?

A: Ak sa vám riasoguľka rozpadáva, môžete ju dať opäť ľahko dokopy:) Najskôr sa uistite, že je polorozpadnutá guľka čistá a až potom ju medzi dlaňami jemne spojte a pogúľajte. Guľku potom opatrne obviažte nitkou a hodte naspäť do vody. Následne už iba pokračujte v základnej starostlivosti, pravidelne pri výmene vody gúľajte a po nejakom čase nitku odstránte.

Ak sa vám však riasoguľka rozpadne úplne, obe časti zvlášť poriadne umyte a jemne medzi dlaňami gúľajte až kým opäť nadobudnú tvar guličky. Následne už iba pokračujte v základnej starostlivosti, pravidelne pri výmene vody riasoguľky gúľajte a kontrolujte ich farbu. Ak sa vám bude zdať, že hnednú tak potrebujú viac slnečného svetla.


Q: Akým spôsom si riasoguľu odnesiem domov? Vydrží aj nejakú dobu bez vody?

A: Výhodou riasoguliek je ich jednoduchá preprava, tj. na sucho a bez vody. Ak sú totiž uchovávané v dobre uzavretej nádobe alebo sáčku, môžu prežiť bez vody aj niekoľko dní!
2,892 views0 comments

Comments


bottom of page